Odessa Cafeleri Odessa Festivalleri

Odessa Cafeleri Odessa Festivalleri, Odessa, tarihi ve kültürü ile Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden biridir. Tabi ki deniz kıyısında olması, Karadeniz’in önemli limanlarından birine sahip olmasıyla da adından bolca söz ettirir. Tüm Ukrayna’da olduğu gibi bu şehirde de öğrenciler 20’den fazla üniversitede kapsamlı, modern ve bilimsel eğitimler alma şansı yakalıyorlar. Türk öğrencilere de kapılarını açan Odessa gençlere her türlü imkanı sunan, keyifli bir şehirdir. Şu an ülkenin ikinci büyük şehri olsa da, bu unvanı çok eskiye dayanmaktadır. 19. Yüzyılda Rus İmparatorluğu’nun da en büyük dördüncü şehri olarak anılmıştır. Odessa cafeleri, Odessa festivalleri eskiden beri şehre gelen her turistin, her öğrencinin ve iş adamının dikkatini çeken ayrıntılar arasındadır. Kültürel etkinliklerin hız kesmediği kentte cafeler geniş bulvarları doldururken, misafirlere güzel dinlenme alanları da oluşturmaktadırlar. Mimari yapıları da dikkat çekici olan Odessa’da genel olarak Rus, İtalyan ve Fransız mimarisi ön plana çıkarken, Osmanlı hakimiyetinden kalan izleri görmek de mümkün olmaktadır.

Ekonomik bir yaşam sunan Odessa cafeleri, Odessa festivalleri ile her yıl turist sayısının artmasına neden olmaktadır.  Sanatın her dalına ve kültürel faaliyetlere çok önem verilir. Sık sık yerel halkın da katılımıyla renklenen festivaller düzenlenir. Odessa gelen herkesin uzun zaman kalmak isteyeceği türden bir yerdir. Şehre gelir gelmez gidilmesi gereken yerlerin başında Deribasovskiy Caddesi bulunmaktadır. Şehrin en kalabalık ve en güzel caddesi olan Deribasovskiy’de çok sayıda alışveriş mağazası bulunmaktadır. Sayısız barın da olduğu caddedeki restoranlarda her bütçeye uygun yemekler de bulunabilir. Şehrin merkezi olarak bilinen bu caddede kültür sanat etkinlikleri de yapılmaktadır. Deribasovskiy Caddesi üzerinde bir opera binası vardır ve burada operalar, tiyatrolar müzikaller izlenmelidir.

Sanatla İç İçe Bir Şehir

Odessa cafeleri, Odessa festivalleri içinde değerlendirilmesi gereken bir diğer yer de Puşkin Caddesi’dir. Bu cadde üzerinde çokça restoran ve cafe bulunurken, meşhur Vorontsov Sarayı ve UNESCO tarafından koruma altına alınan, Bizans yapımı Akkerman Kalesi de bulunmaktadır. Bu önemli tarihi binaların olduğu cadde şehrin en hareketli yerlerinden biridir. Sıcacık kahvelerinizi yudumlarken şehrin güzelliğini seyretmek için ise bir diğer önemli yer olan Gavannaya Caddesi’ne gidebilirsiniz. Bu caddede meşhur Tyoschin köprüsü bulunmaktadır.

Çok sayıda ünlü sanatçının eserlerinin bulunduğu Odessa renkli gece hayatı, şahane kumsalları ve doğası ile herkesi büyüler. Devlet Edebiyat Müzesi’ne mutlaka uğrayıp sanat eserlerini görmelisiniz ve bu şehrin her açıdan sizi ne denli mutlu ettiğine şahit olmalısınız. Odessa cafeleri, Odessa festivalleri içinde 15 Mayıs’ta düzenlenen Müzeler Günü’nü, 1 Nisan’da herkesin komik giysiler giyerek kutladığı Dünya Şaka Günü’nü, 16 Temmuz ile 24 Temmuz arasında düzenlenen Odessa Uluslararası Film Festivali’ni ve Eylül ayında gerçekleşen Odessa Jazz Festvalini de unutmamak gerekir.

Sayısız kültürel etkinliğe sahip olan Odessa’da öğrenci olmak için siz de Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşmelisiniz.