Odessa Dini

Odessa Dini, Antikçağ’a uzanan tarihi ile Odessa çok sayıda kültürün harmanlandığı bir şehir olmuştur. Tarihi boyunca pek çok dinden insana ev sahipliği yapmış, kültürel açıdan zenginleşmiştir. Dini özgürlüklerin var olduğu kentte hala barış içinde yaşanmaktadır. Şehrin her yerinde farklı dini yapılar görmek mümkündür ancak elbette Odessa halkının büyük oranda Hıristiyan dinine mensup olduğundan kilise sayısı daha fazladır. Turistlerin son yıllarda ilgi odağı haline gelen şehir, deniz kenarında bir inci gibi parıldamaktadır. Limanları Karadeniz için her zaman önemli olsa dahi, sahilleri, doğası ve kültürel, tarihi zenginlikleri ile turistlerin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Ukrayna’nın gençlere sunduğu eğitim olanakları içinde bu güzel şehirdeki üniversitelerde öğrenci olmak da var. Ülkemize çok yakın olan Odessa dini gençlerin herhangi bir açıdan zorluk çekmeyeceği şekilde yaşandığından ve şehirde hiçbir şekilde ayrımcılık yapılmadığından her milleten öğrenci gelmektedir. Rahatlıkla dini inancınızı, ibadetlerinizi yaşayabileceğiniz Odessa’da öğrenci olmak hakikaten ayrıcalıktır.

Odessa dini bakımdan kimsenin kendisini yalnız ve ötekileştirilmiş hissetmediği bir şehirdir. Bu bakımdan Avrupa’dan daha hoşgörülü ve dini farklılıklara daha çok itina eden bir şehir olduğunu söylemek de mümkün. Geçmişinde Yunan kolonisi olarak kurulmuş olsa da, daha sonraları Osmanlı hakimiyetine girmiş, sonrasında da Rus hakimiyetine geçmiştir. Aslında pek çok kültürün ve dinin harmanlandığı topraklar haline gelmiştir. Şehrin her yerindeki mimarilerde bu çok kültürlü yapıyı görebilirsiniz.

İtalyan, Rus, Fransız ve Osmanlı mimarisinin etkilerini görebileceğiniz Odessa dini açıdan da aynı zenginliğe sahiptir. Şehrin bazı bölgelerinde Müslümanlar, Tatarlar ve farklı etnik kökenden gelen kişiler yaşamaktadırlar. Hıristiyan bir halk olmasına karşın şehirde hala pek çok cami bulunmaktadır. Bu da Odessa dini zenginliğinin bir göstergesidir.

Her Dinin Özgürce Yaşadığı Kent

Özgürlüklerin, farklılıkların hoşgörüyle buluştuğu Odessa dini konuda sizin için de rahatlatıcı olacaktır. Kentte inancınızı yaşarken rahatsızlık duymayacak ve bir Müslüman olarak daima saygı göreceksiniz. Bu eğitim almak için gitseniz de sizi kendi evinizdeymiş gibi hissettirecek bir durumdur. Şehrin her yerine hakim olan hoşgörü sayesinde Türkiye’deki gibi konforlu bir hayat sürebilirsiniz. Kültürlerin buluştuğu şehirde camiler ve vakıflar sayesinde ibadetlerinizi kolaylıkla yapabilir, kendi dindaşlarınızla görüşebilirsiniz. Hiçbir baskı ve ayrımcılık görmeden yaşayan halklar arasındaki kardeşlik tüm dünyaya örnek olacak türdendir. Şehirde Arap asıllı Müslümanlar da bulunmaktadır ve göçmenler de vardır. Herkes kendi camisine sahip olduğu için hiçbir sorun olmadan ibadetlerini yerine getirmektedirler.

Ortodoks-Hıristiyan dine mensup olan ama tüm dinlere, inançlara saygısı olan bir şehirde yaşamak, burada öğrencilik yıllarınızı geçirmek için siz de Odessa Üniversitelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşerek hayatınızın en güzel yıllarını geçireceğiniz adımları atabilirsiniz. Başvuru, kayıt, ulaşım, konaklama işlemlerinde size daima yardımcı olacak danışmanlarınızdan şehir ve üniversiteler hakkında çok daha fazla bilgi alabilirsiniz.