Odessa Etnik Yapı

Odessa Etnik Yapı, Ukrayna’nın en büyük, gelişmiş ve önemli şehirlerinden biri Odessa’dır. Karadeniz’deki en önemli limanlara sahip olan şehir hayatında ticaretin önemi de bir hayli büyüktür. Uluslar arası konumu bulunan Odessa aynı zamanda Avrupa ülkelerini Akdeniz ve Asya’ya ulaştırmaktadır. Odessa’ya Türkiye’den hem havayolu şirketleri ile hem de deniz üzerinden ulaşım sağlamak mümkündür. Ortalama 1.5 saat süren hava yolcuğuna nazaran gemiyle gitmek 36 saati geçebilmektedir.

Ulaşımı kolay, sanayileşmiş, turizm ve tarih kokan Odessa etnik yapı açısından da oldukça değişiktir. Çok istila edilmiş olduğundan pek çok farklı etnik yapıdan insanı aynı anda barındırmaktadır. İnsanların inancı ve etnik kökeni ne olursa olsun Odessa’da son derece sakin ve hoşgörü içinde yaşarlar. Etnik konular nedeniyle asla anlaşmazlık çıkmadığı gibi, Avrupa’da görülmeye başlanan ırkçı yaklaşımlar burada kesinlikle görülmez.

Çok farklı milletlerden konuk ağırlayan kente yerleşimler de fazladır. Dünyanın her yerinden insanı barındıran Odessa’nın hem turizm kenti olması, hem sanayisinin gelişmesi ve limanları sayesinde kente gelen kişi sayısı her geçen gün artmakta, bir kısmı da bu şehre yerleşmektedir. Haliyle Odessa etnik yapı da kozmopolit bir duruma gelmektedir. Kolay ulaşılabilir olması, halkın barış içinde yaşaması ve diğer pek çok etken şehre gelen kişi sayısının artmasına neden olmaktadır.

Her Milletten İnsanın Yaşadığı Huzurlu Şehir

Slav kökenli bir halktan oluşan Odessa’da başka milliyetlerden insanlar da vardır. Zengin bir kültüre sahip olması nedeniyle şehirde farklı milliyetlerden insanlar görmek mümkündür. Odessa etnik yapı kozmopolit olsa da halkın çoğunluğu Hıristiyan’dır. Resmi dini de bu şekilde olan şehirde Ortodokslar da çoğunluktadır. Hıristiyanlık mezheplerinden de pek çok kişi şehirde yaşamını sürdürmektedir. Şehirde dini farklılıklar gözetilmeden yaşanır ve hoşgörü çok yüksektir. Kimse kimsenin inancına karışmadığı gibi, herkes ibadetini özgürce yapmaktadır.

Bir zamanlar Osmanlı egemenliğine de girmiş olan Odessa’da camiler de önemli yer tutar. Medreselerin de bulunduğu şehrin bazı bölgelerinde Müslüman, Tatar azınlıklar da yaşamaktadır. Odessa etnik yapı hem Hıristiyanların, hem Müslümanların yaşadığı bir tablo gibidir. Bu güzel şehirde her inançtan insanın, doğal bir ortamda yaşamasından siz de payınızı almak için mutlaka ziyarete gelmelisiniz.

Eğer yurt dışında eğitim alma gibi bir ihtiyacınız varsa bu durumda da Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşerek de bu çok kültürlü şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Sizlere şehir hayatı ve eğitim konularıyla alakalı en detaylı bilgileri verecek olan Eurostar sayesinde güven içinde bir öğrencilik hayatınız olacaktır. Bugüne kadar sayısız öğrenciyi hiçbir sınava girmeden istedikleri bölümde okumaları konusunda destekleyen danışmanlar sayesinde pek çok kayıt işleminizi de kolaylıkla yerine getirebileceksiniz. Osmanlı izlerin görerek, denizinden ve kültürel etkinliklerinden sonsuz şekilde yararlanarak okuyacağınız Odessa’da öğrenciliğin her halini en güzel şekilde deneyimleyeceksiniz. Mesleki kariyerinizde fark yaratmak için farklı tercihler yapmalısınız.