Odessa Geleneksel Oyunları Ve Kıyafetleri

Lisans tamamlama eğitimi almak isteyen öğrenciler Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin.

Odessa Geleneksel Oyunları Ve Kıyafetleri

Odessa Türkiye’ye uçakla 1.5 saat mesafede bir Ukrayna şehridir. Tarih, kültürel yapısı kadar liman kenti olmasıyla da tüm dünyadan sayısız misafir ağırlar. Kıyı kesiminde yer alan şehirde Akdeniz’i geçmek isteyen gemilerin uğrak noktası olan çok önemli limanlar bulunmaktadır. Lojistik değeri de yüksek olan şehir eğitim konusunda da Türk gençlerini, diğer Avrupa ülkelerindeki öğrencileri de kendisine çekmektedir. Tarih sahnesinde bolca görülen Odessa bir zamanlar Osmanlı hakimiyetine de girmiştir. Şehirdeki pek çok yapıda Osmanlı izleri görülebilir. Hala Odessa’da bulunan camiler ve medreseler vardır. Şehir konumu ve değerli oluşuyla çok defa istilaya uğramıştır. Bu durum mimarisine, sanatına, kültürüne ve tabi ki Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri konusunda değişikliklere neden olmuştur.

Çok zengin kültürel bir yaşamsa sahip olan Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri ile de dikkat çekmektedir. Şehrin kimliğini oluşturan giysiler aynı zamanda şehir ve ülke tarihinin de simgeleri olmuşlardır. Geleneksel oyunların her biri geçmişin canlandırılmasına yöneliktir. Turistlerin çok ilgisini çeken kıyafetler genellikle nakışlı, ince ince işlenmiş tasarımlardan oluşmaktadır. Son derece şık görünen kıyafetlerde geleneksel motifler de kullanılmıştır. Ukrayna için geleneksel giysilerin büyük bir önemi vardır. Halkın bir kısmı öneli festivallerde bu kıyafetleri hala kullanmaktadır.

Geleneklerin Bağlı Bir Ülke

Çağı yakalamış olsa da, modern eğitimler verse de Ukrayna geleneklerini unutmamıştır. Aynı durum şehirlerde de geçerlidir. Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri halk için çok değerlidir. Beyaz, bej ve siyah renkleri tüm geleneksel kıyafetlerde göze çarpar. Her kıyafetteki nakışlar ve renkler birbirinden farklıdır. Örnek vermek gerekirse, bekar bir genç kızın düğün elbisesindeki nakışlar ile eşini savaşa gönderen bir kadının kıyafetindeki nakışlar birbirinden çok farklıdır. Bu kıyafetlerde her türlü figürü görmek mümkündür. Mesela kötü gözlerden, nazardan korunmak için de farklı nakışlar işlenir. Aynı durum hastalıklardan korunmak için de geçerlidir. Hayatın bir yansıması haline gelen Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri son derece ilginç, şehri ve ülke tarihine, kültürüne ayna tutar niteliktedir. Her kültürde olduğu gibi Ukrayna’da da her motif bir duyguyu, bir olayı anlatmaktadır.

Anlatılanlara göre Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri konusunda evlenme çağına gelen genç kızların çok sayıda gömleği olurmuş. Yaşamları boyunca bu gömleklere değişik nakışlar işlerler, düğün, annelik, gebelik, ölüm gibi duyguları da gömleklerine nakşederlermiş. Nakış işlemek de elbette hüner gerektirten bir konu olduğundan genç kızlar kendi aralarında daima yarış halindelermiş.

Türk kültürüne ve geleneklerine çok da farklı olmayan bir kültürde öğrenci olmak kendinizi evinizde sanmanız gibidir. Odessa’da okuyarak kültürün zenginliğine şahit olabilir, her anınızı bu şehri tanımak, tarihini öğrenmek için kullanabilirsiniz. Sahip olacağınız sayısız avantajlardan biri de b u kültür zenginliği olacağından seçiminizi yaparken mutlak Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşmeli, sizlere sunacakları önerilere kulak kabartmalısınız.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

#ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #ukraynaüniversite

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!