Odessa Osmanlı Eserleri

Odessa Osmanlı Eserleri, Karadeniz’in en önemli liman kenti olan ve Ukrayna’nın da dördüncü büyük kenti olarak bilinen Odessa geçmişte bir Osmanlı kenti...

Odessa Osmanlı Eserleri

Odessa Osmanlı Eserleri, Karadeniz’in en önemli liman kenti olan ve Ukrayna’nın da dördüncü büyük kenti olarak bilinen Odessa geçmişte bir Osmanlı kenti olarak da bilinmektedir. İlk kuruluşu Antik Çağ dönemine denk gelen şehir aslında bir Yunan kolonisi olarak kurulmuştur. Kente bugünkü ismini veren ise Osmanlılar olmuştur. Kentin mimari yapısından ve sosyolojisinden Osmanlı etkisinde kaldığı rahatlıkla görülebilir. Şehirde özellikle Osmanlı hakimiyeti altında geçirilen yıllardan kalma çok sayıda Odessa Osmanlı eserleri bulunmaktadır.

Eskiden Osmanlı İmparatorluğu’na aitken şehrin ismi Hacıbey olarak bilinmekteydi. Bugünkü ismini 1794 yılında yapılan Osmanlı-Rus savaşı sonrasında almıştır. Liman o zamanda bir liman kentiydi ve hala aynı özelliklerini muhafaza etmektedir. Savaş sonrası ismi değişmiş olsa da Osmanlı etkisi sonraki Rus egemenliği altındaki yıllarda da sürdürülmüştür. Tüm bu süreçleri Odessa Osmanlı eserleri ile incelemek, görmek mümkündür.

Şehrin bazı bölgelerinde hala pek çok Müslüman, Tatar, Türk ve Kazak azınlıklar yaşamaktadır. Kentteki Müslüman halk Osmanlı döneminden bu yana varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Bu yüzden şehirde çok sayıda camii ve vakıf da hizmet vermeyi sürdürmektedir. Şehirde ayrımcılık yapılmadığı ve hoşgörünün yüksek olması nedeniyle Müslümanlar da dahil azınlıklar dini ibadetlerini özgürce yerine getirebilmektedirler. Özellikle Türk öğrenciler bu konuda hiçbir sıkıntı çekmiyorlar.

Avrupa’da karşımıza çıkan ırkçılık ve ayrımcılık bu şehirde yoktur. Müslümanlar yüzyıllarca var olmuşlar ve herhangi bir zulümle karşılaşmamışlardır. Dini veya kültürel herhangi bir ayrımcılık söz konusu değildir. Türk mirasının da önemli yer tuttuğu Odessa Osmanlı eserleri açısından da dine verdiği önemi göstermektedir. Tüm eserler ilk günkü gibi korunmaya devam edilmektedir. Hatta bazı liselerde Türkçe zorunlu dil olarak bile okutulmaktadır. Ortak miras olarak kabul edilen Odessa Osmanlı eserlerinin restorasyonu da devlet tarafından yapılıyor.

Tarih ve Kültürün Harmanlandığı Şehir

Odessa Osmanlı eserleri içinde hala varlığını koruyan Hacıbey Kalesi yer almaktadır. 1990’lı yıllarda ziyaretçilere açılan kale yüzyıllarca yabancı konukları, tüccarları ağırlamıştır. Kentte başka tarihi eserler de bulunmaktadır ve bunların birçoğu camilerden oluşmaktadır. Köşklerde de Osmanlı etkisini görmek mümkündür.

Kozmopolit bir tarihe, yaşama sahip olan Odessa her açıdan insana kendisini iyi hissettiren bir kenttir. Olanakları çok fazladır ve tarihi de çok renklidir. Lisans eğitimi görmek isteyen, Odessa’ya gelen gençler bu şehirde büyülenirler. Tarihin içinde kaybolur ortak tarihi miraslarımız sayesinde kendilerini evlerinde gibi hissederler. Her yaz mevsimi çok yoğun bir turist akınına uğrayan şehirde doğal güzellikler de dikkat çekicidir. Sahilleri, yemyeşil ormanları ile Odessa Karadeniz’in incisi olmayı gerçekten de hak etmektedir. Siz de bu güzel şehirde olarak gelecek hayallerinize doğru bir adım atabilirsiniz.

Çok kültürlü bir ortamda okumak, yabancı dil eğitimi almak, istediğiniz lisans eğitimine çok ucuz koşullarda sahip olmak isterseniz Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşebilirsiniz. Sizlere her türlü olanağı sunan danışmanlarınızla konforlu bir üniversite süreci yaşayabilirisiniz.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

#ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #ukraynaüniversite

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!