Odessa Sosyal Yaşam ve Ekonomik Hayat

Odessa Sosyal Yaşam ve Ekonomik Hayat, Odessa Ukrayna’nın kuzey bölgesinde bulunur. Başkent Kiev’den sonraki en büyük ikinci şehridir. Aynı zamanda Karadeniz’in en önemli limanlarından biridir. Şehrin çok geniş cadde ve bulvarları vardır. Buralarda şehrin kalbini oluşturan eğlence mekanları, cafeler ve restoranlar bulunduğu gibi, aynı zamanda Odessa tarihine dair çok çeşitli izleri görmek de mümkündür. Geçmişte çok sayıda istilaya uğrayan kent bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’na ait olduğu için çok sayıda kültürün izine de sahiptir. Mimari dokusunun güzelliği, yeşil doğası, zarif insanları ile Odessa turistlerin, iş adamlarının ve öğrencilerin akınına uğramaktadır.

Görülmesi ve yaşanması gereken en güzel Doğu Avrupa kentlerinden olan Odessa sosyal yaşam ve ekonomik hayat açısından da herkesin gönlünü kazanmaktadır. Eğlenmeyi seven bir halka sahip olan şehirde özellikle yaz ayları her yeri dolu görmek mümkündür. Şehri sadece sosyal açıdan değerlendirmek de doğru olmaz. Odessa üniversite yaşamının yoğun olduğu, genç nüfusun sürekli arttığı bir şehirdir ve buradaki üniversitelere dünyanın her yerinden öğrenci kabul edilmektedir. Şehir kadar üniversiteler de gençlere pek çok sosyal tesiste eğlenme fırsatı sunarken, kampus alanlarının içinde spor ve konferans salonları sayesinde çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Çok zengin kütüphaneleri olan okullarda kafeteryalar, dinlenme alanları ve restoranlar da gerekli sosyalliği yaşatması bakımından önemlidir.

Hem Kampüste Hem Şehirde Sosyal Hayat

Odessa sosyal yaşam ve ekonomik hayat birbirinden pek ayrılmaz. Kişilerin alım gücü oldukça düşük olmasına rağmen eğlenmeyi seven bir halk olduğundan ellerindeki bütçeyle de mutlaka sosyal alanlarda var olurlar. Yerli halkın yanı sıra öğrenciler ve turistler de eğlenmeyi sevdiğinden bu yönde çok sayıda mekan bulmak mümkün. Tabi ki köklü tarihi olan Odessa’da tiyatro ve opera gösterilerini de unutmamak gerekir. Festivaller, konserler de şehrin sosyal yapısını oluşturan temel unsurlar arasında yer almaktadır.

Odessa sosyal yaşam ve ekonomik hayat iç içe geçse de özellikle yaşamın ucuz olması öğrencilerin en büyük avantajı anlamına gelmektedir. Ulaşım ve konaklama giderleri oldukça düşüktür. Gençler yurtta kalmak veya ev tutmak arasında seçim yaparken zorlanırlar. Et fiyatları, otobüs, metro ücretleri, alkol gibi pek çok şey şehirde ucuz olduğundan gençler için Odessa hakikaten en elverişli öğrenci şehridir. Türk öğrencileri için bilinmesi gereken önemli noktalardan biri de Türk lirasının burada değerli olduğudur. 1 TL, 7 Grivna ettiği için gençlerimiz okurken epey rahat etmekte, hatta ülkemizden bile daha ucuza öğrenim görmektedir.

Her türlü imkana sahip olan şehirde öğrenci olmak her açıdan konforlu bir hayat sürmek anlamına gelir. Öncelikle ev kiraları da yurt ücretleri de çok uygundur. Şehirde toplu taşıma konusunda sıkıntı çekilmez ve fiyatlar ülkemizdekinde de makuldür. Et çok ucuz olduğundan restoranlarda bile yemek yenilebilir. Sayısız avantajın ismi olan Odessa sosyal yaşam ve ekonomik hayat koşulları ile her genci kendisine biraz daha çekmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçiniz.