Odessa’ya Nasıl Gidilir

Odessa'ya Nasıl Gidilir, Ukrayna'nın güneybatısında konumlanan en güzel şehirlerinden biri olan Odessa, Karadeniz'in kuzey kıyısında yerini almaktadır...

Odessa’ya Nasıl Gidilir

Odessa’ya Nasıl Gidilir, Ukrayna’nın güneybatısında konumlanan en güzel şehirlerinden biri olan Odessa, Karadeniz’in kuzey kıyısında yerini almaktadır. Bu şehir Moldova’nın sınır komşusudur. Odessa’ya ulaşım için 6 ay geçerli bir pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Odessa’ya nasıl gidilir ? Odessa’ya olan uzaklık ve ulaşılabilirlik

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ukrayna’ya gitmeleri için vize almalarına gerek yoktur. Türkiye ile Odessa aynı boylam üzerinde yer aldıklarından dolayı aralarında saat farkı bulunmamaktadır. Yani ülkemizde tarih ve saat kaç ise, Odessa’da da aynıdır. İstanbul’dan Odessa’ya uçuş ortalama 90 dakika sürmektedir.

Bir başka seçenek ise İstanbul’dan kalkan ve ortalama 36 saat süren feribotlardır. Türkiye’den Odessa’ya; Türk Hava Yolları, Onur Air, Ukraine International Airlines, Flydubai gibi birçok havayolu ile ulasım sağlanabilmektedir. Şehrin güneybatısında, şehir merkezinden 7 km mesafede bulunan Odessa Havalimanı’ndan Odessa merkeze gitmek için, otobüs ve troleybüs seferlerinin yanı sıra taksi ve araç kiralama seçenekleride mevcuttur.

Odesa’da şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen toplu taşıma aracı ise otobüslerdir. Türkiye ile kıyaslandığında fiyatları oldukça uygundur. Günlük biletlerdense haftalık bilet alarak Odessa’da ulaşımınızı çok daha ekonomik hale getirmeniz mümkündür. Otobüs biletlerini şehirdeki büfelerden ya da direkt olarak otobüs şöförlerinden alabilirsiniz.

Bu şehir Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden biridir. Kütüphaneleri, müzeleri ve tiyatrolarıyla tam bir kültür merkezi olan Odessa, bir yandan da Ukrayna’nın tatil, deniz ve eğlence merkezidir. Yani Odessa Ukrayna için sadece ticari açıdan önemli bir şehir değildir. Şehir, tarihi geçmişi ile de Ukrayna açısından oldukça önem taşımaktadır. Şehrin merkezinde bulunan Odessa Opera binası gerek mimarisiyle gerekse ihtişamıyla Avrupa’nın hatta Dünya’nın en güzel birkaç Opera binasından biridir. Bu binada ve tiyatro yapılan diğer salonlardaki kültür-sanat organizasyonlarına Odessa Halk’ının ilgisi çok büyüktür.

Ukrayna Gezilecek Yerler

Odessa’ya yaz aylarında yerli ve yabancı pek çok turistin akın ettiği Arcadia sahili, göz kamaştıran tarihi ve mimari dokuları, müzeleri, kültürel zenginlikleri ve yöresel mutfağı ile oldukça tercih edilen bir şehirdir. Odessa şehir merkezi olarak üç yerden söz edilebilir: Primorski Bulvarı, Catherine Meydanı ve Deribasovskaya Caddesi. Deribasovskaya Caddesi üzerinde çok sayıda hotel ve hostel bulunmaktadır. Bu caddede Potemkin Merdivenleri de bulunmaktadır.

Potemkin Merdivenleri‘nin en önemli özelliği optik bir ilüzyona sahip olması. Aşağıdan bakıldığında sadece merdivenlerin gözüküyor olması, yukarıdan bakıldığında ise sadece merdivenlerin arasında bulunan düz zeminleri görüyor olması. İlk olarak 1825 yılında inşaa edilen merdivenler Odessa’nın simgesi haline gelmiştir. Aynı zamanda buradan Odessa’nın en ünlü ve büyük bir sahili olan Arcadia’ya tramvay yada taksiyle gitmek oldukça kısa sürmektedir.

Odessa Ukrayna’ya bağlı bir şehir olduğu için genellikle soğuk bir şehir olarak düşünülmektedir. Ancak bu düşünce sadece kış ayları için geçerlidir. Hava genellikle Nisan ayından sonra ısınmaya başlar ve Türkiye’de olduğu gibi Mayıs aylarında tam olarak sıcaklık hissedilir. Bu sıcaklıklar Eylül aylarında son bulmaktadır. Genel olarak kış zamanlarının soğuk ve çetin, yaz zamanlarının ise sıcak geçtiğini söylemek mümkündür.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

#ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #ukraynaüniversite

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!