Ukrayna Eğitim Sistemi

Ukrayna Eğitim Sistemi, Artık yurt dışı eğitimleri neredeyse tüm dünyada yaygın hale geldi. Ülkemizden de hatırı sayılır rakamlara ulaşan öğrenci...

Ukrayna Eğitim Sistemi

Ukrayna Eğitim Sistemi, Artık yurt dışı eğitimleri neredeyse tüm dünyada yaygın hale geldi. Ülkemizden de hatırı sayılır rakamlara ulaşan öğrenci sayılarının Avrupa’da eğitim aldığını söyleyebiliriz. Bu durumun asıl nedenlerinden biri hiç kuşku yok ki gençlerin kariyer hedeflerinin ve ufuklarının çok daha geniş olması. Kendilerine iş sahası olarak ülke sınırlarının dışını belirleyen öğrenciler yurt dışındaki olanakları araştırarak kendileri için en iyisini yapmaya çalışıyorlar. Bu noktada işin içine bazı önemli kriterler giriyor. Örneğin öğrenciler ülkemize olan yakınlığı göz önünde bulundurdukları gibi, alacakları eğitimin dünya çapında saygın ve kabul görür olmasına da çok özen gösteriyorlar. Aynı şekilde yabancı dil öğrenmeleri, ucuz eğitim almaları da yurt dışındaki seçmelerinin ana maddelerini oluşturuyor.

Ukrayna eğitim sistemi tüm bu kriterleri içinde barındırıyor ve ülkemizden de çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Avrupa’daki en başarılı eğitim sistemlerinden birine sahip olan ülkede her öğrenciye eşit eğitim ve fırsat eşitliği ilkesine göre davranılmaktadır. Tüm okullarda disiplinli bir öğrenim hayatı sürdürülmektedir ve akademisyenleri bilgi birikimleri öğrencilere en verimli şekilde aktarılmaktadır. Üniversitelerdeki sistem ülkenin ihtiyacı olan iş gücünü sağlamak ve istihdam açığını kapatmak üzerine kuruludur. İş dünyasına nitelikli personel yetiştiren okullar aynı zamanda çok ekonomik eğitim ücretlerine sahiptir. Ucuz maliyetlerin olması Türk öğrenciler için de bu ülkeyi tercih etmekteki en büyük etkenlerdendir.

Ukrayna eğitim sistemi içinde bulunan üniversitelerin bazıları Asya ve Avrupa kıtasının en iyileridir. Bu üniversiteler saygın ve köklü kuruluşlar da olmasının avantajı ile dünyanın her yerinden yoğun öğrenci talebi almaktadır. Bologna Eğitim Kriterleri ülkedeki tüm okullarda uygulanmaktadır ve pek çok okul Avrupa Üniversiteler Birliği’ne üyedir.

Kariyerinizi Ukrayna İle Büyütün

Türk eğitim sistemi ile benzerlikleri olan Ukrayna eğitim sisteminde özellikle ders işleme biçimlerinde bazı benzer noktalar vardır. Bu ülkede lisans eğitimi almak için öncellikle hazırlık kurslarına katılmak gerekir. Okullarda İngilizce veya Rusça eğitim verilmekte olduğundan öğrenciler daha en başından hangi dilde eğitim alacaklarını seçerek hazırlık sınıfına başlarlar. Bu süre boyunca o dili temel anlamda en iyi şekilde öğrenirken, matematik, fizik, kimya gibi diğer temel dersleri de alırlar. 1 yıl süren hazırlık sonrası hangi lisans bölümünde okunacaksa hemen derslere başlanabilir. Gençler ilk başta zorluk çekse de daha sonra bu dillere kolay adapte olmakta ve öğrenmektedirler. Aynı zamanda yabancı öğrencilerle pratik yaparak da öğrendikleri dili geliştirebilirler.

Ukrayna eğitim sistemi içinde sadece lisans eğitimi yoktur. Ön lisans, master ve doktora programları da yoğun talep görmektedir. Lisans eğitimi 4 yıldır ve teknik alanlarda uzmanlık almak da 1 yıl sürmektedir. Hangi eğitim programı olursa olsun hazırlık sınıfına mutlak katılmak gerekmektedir. Bu üniversitelerde okumak için ise danışmanlık hizmeti almak ve profesyonel kişilerle çalışmak gerekir. Sizler de bu eğitimi almak istediğinizde tek yetkili kuruluş olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tüm ideal çözümleri sunacaktır.

#ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #ukraynaüniversite

 

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!